Board of Supervisors


Print

Return to the Search Page Return to the Agenda
  Consent-General Government   # 4.       
Clerk of the Board  
Meeting Date: 11/23/2021  
Brief Title:    Committee Memo
From: Lupita Ramirez, Deputy Clerk of the Board, County Administrator's Office
Staff Contact: Lupita Ramirez, Deputy Clerk of the Board, County Administrator's Office, x8195

Subject
Accept resignations, consider appointments and reappointments.
Recommended Action
A. Acknowledge and thank Sid Mumma for his service on the Dunnigan General Plan Citizens' Advisory Board.


B. Accept the following resignations:
  1. Grace Kumetat from the Workforce Innovation Board.
  2. Antonia Tsobanoudis from the Yolo County Local Mental Health Board.

C. Remove Quirina Orozco from the Yolo County Housing Commission as the primary member representing the City of West Sacramento and appoint Dawnte Early in her place for a term ending October 31, 2022.


D. Approve the following appointments:
  1. Sandie Reed to the Esparto General Plan Citizens' Advisory Board for a term ending January 31, 2023.
  2. Diane Richards to the Workforce Innovation Board representing the City of West Sacramento under the Economic Development Category for a term ending November 23, 2025.

E. Approve the following reappointments:
  1. Olena Sambucci to the Aviation Advisory Committee representing District 2 for a term ending December 31, 2025.
  2. Blake Jessen and Joel Larsen to the Aviation Advisory Committee representing the at-large categories for terms ending December 31, 2025.
  3. John Hulsman, Jr. to the Esparto General Plan Citizens' Advisory Board for a term ending January 31, 2024.
  4. Francisca Johnson and Kathy Greenhalgh to the North Davis Meadows County Service Area for terms ending January 31, 2026.
  5. Scott Picanso and Mark Ullrich to the Wild Wings County Service Area for terms ending January 31, 2026.
  6. Scott Picanso to the Wild Wings County Service Recreation/Golf Advisory Subcommittee for a term ending January 31, 2026.
  7. Kim Timothy to the Willow Oak Fire Protection District for a term ending July 1, 2025.
  8. Robert Frommelt to the Willow Oak Fire Protection District for a term ending September 1, 2025.
  9. Robert Johnson to the Willow Oak Fire Protection District for a term ending October 1, 2025.
  10. Tony Turkovich and Bob Bell to the Winters Fire Protection District for terms ending December 31, 2025.
  11. Jim Mayer to the Yolo County Flood Control & Water Conservation District representing District 2 for a term ending December 15, 2025.

F. Appoint the following members to the Dunnigan Water District in-lieu of election, pursuant to Elections Code 10515:

    1. Dustin Cain for a four year term ending December 5, 2025.
    2. David Schaad for a four year term ending December 5, 2025.
    3. Tim Doherty for a two year term ending December 1, 2023.
Attachments
Att. A. 11-23-21 Committee Memos

<
Form Review
Form Started By: Lupita Ramirez Started On: 03/25/2021 01:44 PM
Final Approval Date: 03/25/2021

    

Level double AA conformance,
                W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0

AgendaQuick ©2005 - 2021 Destiny Software Inc. All Rights Reserved.